top of page
Jadalny Krajobraz
Ogród Społeczny w Biesalu
W ramach projektu #JadalnyKrajobraz chcielibyśmy również zrealizować wspólnie z mieszkańcami Gminy Gietrzwald ogród przy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Biesalu. Tę propozycję również opracowała Małgorzata Tercjak pod kierunkiem Mariusza Antolaka, w ramach pracy inżynierskiej realizowanej na Architekturze Krajobrazu UWM.
Zaproponowane zagospodarowanie terenu obejmuje powierzchnię trawnika, zaplanowano też tablicę informacyjną, przy której rozciąga się podłużna rabata bylinowa z roślinami ozdobnymi, takimi jak malwy, floksy, jeżówki i liliowce. Obok rabaty Gosia zaprojektowała trzy konstrukcje z gałęzi, stanowiące podporę do uprawy fasoli oraz pełniące rolę wigwamów, w których mogą bawić się najmłodsi użytkownicy ogrodu. Za podłużnymi rabatami powstaną trzy skrzynie, przeznaczone do uprawy warzyw i ziół. Nasadzenia równoległe do skrzyń, znajdujące się po obu ich stronach, tworzą małe wnętrze krajobrazowe. Skrzynie do uprawy znajdują się również nieopodal płotu, przy krzewach jeżyn. Wzdłuż płotu posadzone zostały również krzewy owocowe, takie jak porzeczki, agresty i aronie.
Przy istniejącym głogu zaplanowana została „Ptasia Stołówka”, gdzie znajdą swoje miejsce rośliny przyjazne ptakom. Są to na przykład: świdośliwa, róża czy kalina. Przy wysokim płocie zaplanowano nasadzenia winorośli, których zadaniem jest poprawa wizualna całego założenia. Na zagospodarowanie tego terenu składają się jeszcze kompostownik oraz ogród w kostkach słomy. Na drzewach umiejscowione zostały budka lęgowa dla ptaków oraz schron dla nietoperzy.













16 maja przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Biesalu od samego rana zakładaliśmy jadalny ogród społeczny w ramach projektu Jadalny krajobraz 🎍 Wspólnie z uczniami szkoły założyliśmy tu interesującą przestrzeń o charakterze edukacyjnym 🎓🍏
Podobnie jak w innych ogrodach, posadziliśmy setki roślin 😍 Zarówno tych jadalnych (większość!), jak i ozdobnych 😇 Zbudowaliśmy wigwamy do uprawy groszku i fasoli. 🤓 Już niedługo pokażemy Wam zmiany, jakie dokonają się w ogrodzie na przestrzeni kilku tygodni. Sami nie możemy doczekać się efektów 🙌

Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.




Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤
bottom of page