Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ingrafo/public_html/wkrajobrazie.org.pl/components/com_k2/models/item.php on line 763

Ostróda (wrzesień 2015)

piątek, 04 styczeń 2019 08:20

W 2015 r. założono również 4 ogrody przy polskich szkołach w ramach projektu "ZPP - zaprojektuj, posadź, pielęgnuj - czyli o tym jak zieleń może łączyć lokalne społeczności". Jeden z nich powstał przy Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostródzie. Projekt zrealizowano w tym miejscu w dniach 14-15 września 2015 r. W ramach projektu skupiono się na wykonaniu reprezentacyjnej rabaty przed wejściem do budynku szkoły.

Głównym celem projektu "ZPP - zaprojektuj, posadź, pielęgnuj - czyli o tym jak zieleń może łączyć lokalne społeczności" była popularyzacja wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, dendrologii i ekologii. Celami szczegółowymi działania były: zaprojektowanie i urządzenie 4 wybranych w drodze konkursu przestrzeni publicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego; przekazanie wiedzy oraz poszerzenie umiejętności i kompetencji uczestników projektu dotyczących kształtowania przestrzeni publicznych; popularyzacja kierunku studiów - architektura krajobrazu, oraz kariery zawodowej; prezentacja wyników badań naukowych prowadzonych w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie; popularyzacja innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury krajobrazu i ekologii, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu zorganizowano 4 dwudniowe spotkania z młodzieżą pochodzącą z miejscowości wytypowanych w drodze konkursu (lokalizacja na terenie województwa warmińsko-mazurskiego). W trakcie spotkań zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne i projektowe oraz wspólnie zaprojektowana i urządzona przestrzeń publiczna. Grupą docelową projektu była młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Do pomocy w projekcie zostali zaangażowani studenci architektury krajobrazu. Uczestnicy projektu poznali odpowiedzi na pytania związane z estetyzacją przestrzeni oraz uwrażliwieni na piękno krajobrazu oraz zasady jego kreowania. W ramach głównej części projektu (spotkań z młodzieżą) w miejscowościach wybranych w ramach konkursu zostały zorganizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne. Zagadnienia poruszone na wykładach i warsztatach to m.in.: omówienie podstawowych zasad projektowania terenów zieleni, omówienie podstawowych zasad doboru roślinności do ogrodów przydomowych i przestrzeni publicznych, dobre przykłady i najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu przestrzeni publicznych i prywatnych, rozpoznawanie i oznaczanie podstawowych gatunków drzew i krzewów rosnących w okolicy, omówienie podstawowych zasad urządzania i pielęgnowania terenów zieleni. Podczas zaplanowanych w ramach projektu wizyt sąsiedzkich od mieszkańców pozyskane zostały zbędne w ich ogrodach rośliny, które zostały przesadzone do nowo urządzanego ogrodu publicznego. Rośliny zostały posadzone wspólnie. Każdy z uczestników spotkań był zobowiązany do posadzenia przynajmniej jednej z roślin.

Projekt był finansowany w ramach grantu z zakresu popularyzacji nauki - projekt Skills - eNgage, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

1
2
3
5
4
6
9
8
7
11


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ingrafo/public_html/wkrajobrazie.org.pl/components/com_k2/templates/default/item.php on line 232
Czytany 237 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 03 marzec 2019 11:50
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.