2024. „W krajobrazie wyzwań globalnych”
30 września 2024 r. podpisaliśmy umowę EG/2024/B/1 na realizację projektu „W krajobrazie wyzwań globalnych”.
Umowa została zawarta w ramach konkursu „Edukacja globalna 2024. Regranting dla organizacji pozarządowych”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji i finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Głównym celem projektu jest dotarcie z treściami edukacji globalnej do grupy 25 studentów architektury krajobrazu oraz uświadomienie im jakie znaczenie ma ich przyszła praca oraz osobista postawa w realizowanie Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030, wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Globalnego Południa oraz niwelowanie negatywnych skutków przekształcania przestrzeni. Edukacja globalna powinna docierać do wszystkich uczestników systemu edukacji – także do studentów, dla których brakuje zajęć tego typu na polskich uczelniach. Chcemy aby przyszli architekci krajobrazu byli nie tylko świadomi roli jaka ich czeka w przyszłym życiu zawodowym, ale także, aby byli wyposażeni w narzędzia krytycznej oceny faktów dotyczących wyzwań cywilizacyjnych, oraz aby swoją postawą wpływali na kształtowany przez nas świat jak i na swoich przyszłych klientów i innych odbiorców swoich projektów.
Projekt potrwa do 30 listopada 2024 r., a w jego ramach zrealizujemy serię wykładów, warsztatów i wystawę poświęcone wspomnianym tematom.
Islandia. Rozterki turystów nad topniejącym lodowcem
Malezja (Borneo). Nielegalna sprzedaż jaj żółwich na targu (afrodyzjak)
Ghana. Plantacja trzciny cukrowej w jednym z parków narodowych
Togo. Plantacja teczyny, z której produkowane jest drewno tekowe wykorzystywane m. in. do produkcji mebli
2024. Współorganizacja ogólnopolskiego seminarium dla nauczycieli ogrodnictwa i architektury krajobrazu pt.: „Metody, formy i kompetencje kształtujące kwalifikacje zawodowe uczniów”
Fundacja „W krajobrazie” była współorganizatorem ogólnopolskiego seminarium dla nauczycieli ogrodnictwa i architektury krajobrazu pt.: „Metody, formy i kompetencje kształtujące kwalifikacje zawodowe uczniów”. Seminarium odbyło się w dniach 2-4 października i uczestniczyło w nim 26 przedstawicieli szkół z całej Polski oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie - główny organizator wydarzenia. Podczas pierwszego dnia seminarium, Mariusz Antolak w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie poprowadził blok wykładów i warsztaty, dotyczące ekologicznego ogrodnictwa i bioróżnorodności. Drugiego dnia uczestnicy Seminarium wizytowali nasz ogród pokazowy w Sząbruku, a ostatniego dnia odbyły się zajęcia kameralne i terenowe w Olsztynie.
2024. Udział w Światowym Kongresie Międzynarodowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA)
Światowy kongres Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu (International Federation of Landscape Architects, IFLA), odbywa się rokrocznie i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie architektury krajobrazu. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa, 60. edycja, a wzięło w niej udział około 800 uczestników z 55 krajów na świecie. Na kongresie nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej Fundacji.
Podczas pobytu w Stambule udało się nam również odwiedzić wybrane tereny zieleni, m. in.: Gülhane Park, İBB Sarayburnu Park, Sultan Ahmet Park, Cundi Park, Kadırga Park, İBB Karaköy Sahil Park, Topkapı Park, Merkezefendi Cemetery, Byzantine Walls, Pasha Liman Park, İBB Fethi Paşa Korusu, Yıldız Park, IBB Yahya Kemal Park, Abbasağa Park.
Uczestnictwo w Kongresie pozwoliło na nawiązanie kontaktów z ekspertami z całego świata. podniesienie kompetencji, dalszy rozwój działań edukacyjnych i ekologicznych fundacji.
W 2023 r. gościliśmy na Letnim Uniwersytecie im. Ambrożego Kleksa. Mariusz Antolak poprowadził spacery poznawcze i warsztaty "Rośliny jadalne w mieście", w ramach którego zaprezentował wybrane jadalne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych rosnących w okolicy Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. W czasie spacerów rozmawialiśmy o foodscapingu, sukcesji wtórnej, partyzantce ogrodniczej i roli "czwartej przyrody" w mieście. W okolicach Muzeum wspólnie podosadzaliśmy kilkadziesiąt sadzonek cukinii, malw, jarmuży, truskawek, poziomek i szałwii.
Dokumentacja fotograficzna: MOK Olsztyn
2023. Letni Uniwersytet im. Ambrożego Kleksa (MOK Olsztyn)
Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.