top of page

Zielony parapet

2022-obecnie

Warsztaty pn. Zielony parapet skierowane są m. in. uczniów przedszkoli i szkół, pracowników firm, uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Odbywają się zarówno w budynkach jak i na świeżym powietrzu. Są to warsztaty ogrodnicze połączone z elementami hortiterapii, polegające na stworzeniu sadzonek domowych i balkonowych roślin ozdobnych oraz użytkowych. W ramach warsztatów przesadzamy sadzonki wykonane w latach poprzednich w innych placówkach. Przesadzamy je do większych donic i dekorujemy nimi parapety szkół, przedszkoli i innych placówek. Za każdym razem wykonujemy też kolejne sadzonki, którymi będziemy obdarowywali inne placówki w kolejnych latach. Pokazujemy, że kontakt z ziemią, roślinami i ludźmi może być przyjemny. Pracujemy ze zróżnicowanymi grupami, żeby pokazać, że ogrodnictwo może być świetnym hobby dla każdego. 

Cover Zielony.jpeg

4 października 2022 r. odwiedziliśmy Zespół Szkolno - Przedszkolny w Gietrzwałdzie. Placówka prowadziła zbiórkę roślin doniczkowych do upiększania szkolnych parapetów. A jako, że posiadamy pokaźną kolekcję roślin, musieliśmy wpaść w odwiedziny! Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy przywieźli tylko rośliny. Prezes Fundacji Mariusz Antolak przywiózł kilkadziesiąt sadzonek gruboszy i sansewier, doniczki, ziemię i… wspólnie z uczniami 4. klasy, będącej pod opieką Alicji Kucharzewskiej-Samko, w ramach warsztatów sadzonkowania roślin doniczkowych zazieleniliśmy tutejszą szkołę. Sadzonki roślin doniczkowych stworzyli jakiś czas temu w Sząbruku członkowie Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych. Jakie to wszystko proste! ❤️ 

21 listopada odwiedziliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce. W placówce przeprowadziliśmy warsztaty pod nazwą “Zielony parapet”. Były to warsztaty ogrodnicze połączone z elementami hortiterapii, polegające na stworzeniu sadzonek domowych roślin ozdobnych. Warsztaty były możliwe dzięki 10 edycji miniGRANTÓW #dasię realizowanych przez Mirosław Arczak Radny Olsztyna i Wspólny Olsztyn! Dziękujemy za pomoc! 💚

24 listopada 2022 odwiedziliśmy Przedszkole Britannica i Żłobek Mały Europejczyk Olsztyn. Przeprowadziliśmy tam warsztaty pod nazwą “Zielony parapet”. Były to warsztaty ogrodnicze połączone z elementami hortiterapii, polegające na stworzeniu sadzonek domowych roślin ozdobnych. Przesadzaliśmy sadzonki wykonane w latach poprzednich w innych miejscach: przesadziliśmy je do większych donic, przycięliśmy w celu zagęszczenia i udekorowaliśmy nimi parapety. W ramach warsztatów stworzyliśmy też kolejne sadzonki, którymi będziemy obdarowywali inne miejsca w następnych latach.

24 kwietnia 2023 świętowaliśmy Dzień Ziemi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przeprowadziliśmy warsztaty ogrodnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie oraz dla Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie im. Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Wspólnie z uczniami stworzyliśmy kilkaset sadzonek pomidorów koktajlowych. 


Dziękujemy Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie za zaproszenie!


Więcej o wydarzeniu można posłuchać w audycji Radia UWM FM tutaj.

Projekt Jadalny krajobraz (Edible Landscape) realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Kolejne ujęcia z wizyty Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych w Sząbruku.  Jako, że wizyta naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia wypadła dzień po Dniu Matki, wspólnie z dziećmi postanowiliśmy przygotować mamom małe roślinne niespodzianki w postaci tytoniu! Dzieci przygotowały samodzielnie sadzonki i wręczyły je mamom ❣️Niech rosną i pachną pięknie.