Warmińsko-Mazurskie
Centrum Analiz Krajobrazowych
W maju 2025 Fundacja “W krajobrazie” podpisała umowę o dofinansowanie w ramach priorytetu 4 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO-4 Narodowego Instytutu Wolności, na realizację projektu pod nazwą „Warmińsko-Mazurskie Centrum Analiz Krajobrazowych”.
Projekt potrwa do 2026 roku i będzie polegał na wzmocnieniu instytucjonalnym Fundacji poprzez rozbudowę zespołu eksperckiego, opracowanie narzędzi analitycznych oraz zwiększenie jej udziału w życiu publicznym. Efektem będzie profesjonalizacja działań Fundacji jako think tanku tworzącego analizy i narzędzia do zrównoważonego zarządzania krajobrazem na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Będziemy współpracować z samorządami, jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i wszelkimi instytucjami, których działalność ma bezpośredni wpływ na ochronę krajobrazu oraz zrównoważone zarządzanie przestrzenią. Diagnoza potrzeb odbiorców, jaka została w ubiegłym roku przeprowadzona w badaniu IBRIS, wskazuje na zróżnicowane wyzwania i oczekiwania, które Fundacja planuje adresować poprzez realizację projektu. Zarówno mieszkańcy, jak i respondenci ogólnopolscy opowiadają się za zachowaniem naturalnego charakteru regionu oraz promowaniem ekoturystyki, co wskazuje na powszechną wrażliwość na kwestie środowiskowe.
Prowadzone przez Think Tank badania i analizy będą sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie: na co powinny zwrócić uwagę samorządy, by zachować tożsamość regionu? Z jakimi podmiotami z sektora nauki i inicjatyw społecznych (w tym NGO) i w jakim zakresie mogą współpracować, aby wypracować dobre praktyki przy wydawaniu decyzji, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wyznaczaniu obszarów o szczególnej wartości dla zachowania unikalnego krajobrazu Warmii i Mazur.
Pierwsze rezultaty prac W.-M. Centrum Analiz Krajobrazowych zostaną zaprezentowane w październiku 2025 roku w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „W krajobrazie Mazur”.

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI OBYWATELSKICH PROO NA LATA 2018-2030 W PRIORYTECIE 4
2024. Ogólnopolska Konferencja Ekspercka
"W krajobrazie Mazur"
W październiku 2024 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Ogólnopolską Konferencję Ekspercką “W krajobrazie Mazur”. Głównym celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na kluczowe znaczenie ochrony krajobrazu kulturowego i promowanie skutecznych metod jego zachowania.
Chcemy podzielić się dobrymi praktykami, dyskutować o zmianach krajobrazowych na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Naszym dążeniem jest przewidywanie i wizualizacja skutków środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, jakie mogą wynikać z realizacji inwestycji na terenie mazurskich gmin.
Konferencja jest adresowana do naukowców, badaczy, przedstawicieli samorządów oraz administracji państwowej. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele świata nauki, mediów, biznesu, a także lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich władz, przede wszystkim z obszaru gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska.