OurFood.OurFuture
"Foodscaping"
2021 - 2022
współpraca: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
współpraca: FAM Agency
Celem ogólnoeuropejskiej kampanii OurFood.OurFuture było zmobilizowanie młodych mieszkańców Unii Europejskiej do zmiany zachowań konsumpcyjnych i przybliżenie im pojęcia zrównoważonego rozwoju. Na zrealizowanych filmach edukacyjnych pokazujemy, jak niewielkim nakładem sił można wesprzeć miejsca sprzedające lokalną żywność; uczymy, że chwasty i drzewa mogą z powodzeniem zastąpić sałatę czy szpinak; podpowiadamy, w jaki sposób zbudować własny warzywnik przy domu czy na balkonie.
Kampania OurFood.OurFuture opowiada się za zmianą systemową - tak, aby sposób, w jaki się odżywiamy, nie przyczyniał się do powstawania globalnych problemów, takich jak zmiany klimatu czy ucieczki i przesiedlenia.
Projekt "Foodscaping" finansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Our Food. Our Future.
Podczas pracy nad kampanią zrealizowaliśmy serię filmów edukacyjnych, a także przeprowadziliśmy szereg warsztatów oraz wykładów. Materiały powstałe w czasie projektu (filmy, plansze) służą nam dalej w celach edukacyjnych i promocyjnych.
Jadł_ś kiedyś prażonego mącznika młynarka? A może smażone liście babki lancetowatej? Próbował_ś kiszonego podagrycznika lub oliwy pokrzywowej?
Dowiedz się o nich więcej z naszych filmów :)
Zawsze chciał_ś uprawiać własne rośliny, ale myślisz, że Cię to przerośnie? Nie wiesz, czy w ogrodzie lepiej posadzić rośliny ozdobne czy jadalne? Sprawdź, czym jest foodscaping! To nie tylko idealne połączenie ogrodu ozdobnego z warzywnym - to także doskonała alternatywa dla osób, które chcą choć częściowo samemu zapewniać sobie żywność i przyczyniać się do dbania o naszą planetę.
FOODSCAPING
LOKALNA ŻYWNOŚĆ
Zwracanie uwagi na lokalność kupowanych przez nas produktów jest bardzo ważne, jednak nie jest jedynym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów. Często te same produkty kupowane w jednej części świata mogą być lokalne i tym samym ich kupno nikomu nie szkodzi, natomiast jeśli natkniesz się na nie w sklepie w zupełnie innej części globu, może się okazać, że ich ślad węglowy jest ogromny. Dlaczego?
FREEGANIZM
Każdego roku w Polsce marnuje się około 9 mln ton jedzenia. Jesteśmy w tym rankingu w niechlubnej czołówce krajów europejskich. Każdy z nas może temu zapobiec, ograniczając kupowanie produktów spożywczych, pilnując, aby kupować tyle, ile faktycznie jesteśmy w stanie zjeść i przetworzyć, dzieląc się jedzeniem, jeśli wiemy, że nie zdołamy go skonsumować przed końcem daty przydatności, a także... zostając freeganem! Codziennie mnóstwo zdatnych do spożycia produktów ląduje na śmietniku. A freeganie robią z nich świetny użytek.
Tego jeszcze nie jedliście!
Pewnie większość z Was próbowała już naparu z pokrzywy albo miodu z mniszka lekarskiego, ale czy słyszeliście o kiszonym podagryczniku albo makaronie z młodym chmielem? Są naprawdę przepyszne! Zainspirujcie się do poszukiwań nowych smaków i nowych składników dań, a także do zostawienia odrobiny miejsca dla chwastów w Waszych ogrodach.
JADALNE CHWASTY
JADALNE DRZEWA
Wszyscy jemy owoce z drzew, ale czy wiecie, że to nie jedyna część drzewa, która jest jadalna? Zapewne wielu z Was próbowało kiedyś herbaty z kwiatów lipy czy liści brzozy, jednak możliwości jest znacznie więcej. Sosna w czekoladzie, smażone kotki leszczyny, a może przystawka z lipą i sosną, która zachwyci niejednego z Waszych gości? Spróbujcie, to było naprawdę pyszne.
JADALNE OWADY
Zastanawialiście się, czy zastąpienie mięsa zwierzęcego jedzeniem owadów jest możliwe? Oczywiście, że tak - dużo zależy od naszego nastawienia. Według najnowszych badań, do 2023 roku wartość rynku jadalnych owadów może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Podczas nagrań zajadalismy się prażonymi chrabąszczami i zjedliśmy babeczki z mącznikowej mąki. Serio!
Nie jesteście gotowi na radykalne zmiany? Zostańcie fleksi!
Fleksitarianizm to dieta polegająca na ograniczaniu spożywania mięsa. Dlaczego to ważne, jakie ma pozytywne skutki i czym zastąpić mięso w swoim jadłospisie?
FLEKSITARIANIZM
O czym jeszcze warto wiedzieć?
ZERO WASTE
Większość przedmiotów jednokrotnego użytku może zostać zastąpionych tymi wielokrotnego. Fusy do kawy mogą być świetnym peelingiem, a skorupki po jajkach - nawozem. Ze starej bluzki da się uszyć torbę na zakupy, a po obiad na wynos można przyjść z własnym pojemnikiem. To tylko kilka przykładów na to, jak produkować mniej lub ZERO śmieci, czyli być ZERO WASTE.
GLOBALNE POŁUDNIE
Podróżując, odkrywamy nie tylko piękne krajobrazy i interesujące kultury, ale również unikalną, charakterystyczną dla danego miejsca kuchnię. Potrawy najlepiej smakują w swoich rodzimych krajach, dlatego, że na smak wpływają nie tylko składniki, ale również atmosfera i ludzie! Co więcej, pamiętajmy o tym, że to, co lokalne, jest najlepsze dla naszej planety. Świeże mango, awokado czy kaki są nie tylko smaczniejsze w miejscu, z którego pochodzą i w którym były uprawiane. Zostawiają także znacznie mniejszy ślad węglowy w kontekście łańcucha dostaw.
Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.