W Owocowym Muzeum w Gietrzwałdzie w 2022 r. posadziliśmy m. in.:
JABŁOŃ REDKROFT
Odmiana polska, o średniej wielkości owocach (kuliste, spłaszczone). Skórka matowa, pokryta ciemnoczerwonym rumieńcem. Miąższ delikatny, soczysty, aromatyczny, kruchy, smaczny. Dojrzałość zbiorcza w drugiej połowie września. Wzrost średni. Korona kulista niezbyt gęsta, konary pokryte licznymi krótkopędami.
Podatność na choroby: parch –- mała, mączniak – - średnia. Wytrzymałość na mróz - średnia.
JABŁOŃ RUBINOLA
Odmiana czeska o owocach średniej wielkości (kulise, lekko spłaszczone). Skórka zielonożółta, poźniej żółta, pokryta czerwonym rumieńcem. Miąższ soczysty, lekko kwaskowaty, bardzo smaczny. Dojrzałość zbiorcza – pod koniec września. Wzrost silny. Korona rozłożysta, dosyć luźna. Podatność na choroby: parch – - odporna, mączniak - mała.
ŚLIWA ČAČANSKA RANA
Odmiana serbska. Owoce duże, jajowate. Skórka ma atrakcyjną różowofioletową barwę i całą jej powierzchnię pokrywa gęsty, jasnoniebieski nalot woskowy. Miąższ zielonożółty, smaczny. W owocach bardzo dojrzałych staje się mączysty i mniej smaczny. Bardzo dobrze oddziela się od pestki. Dojrzałość zbiorcza na przełomie lipca i sierpnia. W okres owocowania wchodzi dość późno – najczęściej w trzecim, czwartym roku po posadzeniu. Drzewo rośnie silnie lub średnio silnie, tworzy rzadką, rozłożystą koronę. Odmiana tolerancyjna na szarkę i mało podatna na inne choroby.Wytrzymałość na mróz - średnia.
ŚLIWA WĘGIERKA DĄBROWICKA
Polska odmiana deserowa i przetwórcza o owocach średniej wielkości lub dużych. Skórka brązowo-granatowa, pokryta gęstym, szaroniebieskim nalotem woskowym. Miąższ żółtozielony, u owoców mocno dojrzałych żółtomiodowy, dość zwarty smaczny, łatwo oddziela się od pestki. Dojrzałość zbiorcza zależy od warunków klimatycznych, najczęściej przypada w połowie sierpnia. W okres owocowania wchodzi wcześnie, plonuje bardzo dobrze i regularnie. Drzewo rośnie średnio silne, tworzy kształtną stożkową koronę z szerokimi kątami rozwidleń. Odmiana średnio wrażliwa na szarkę i mało podatna na inne choroby. Wytrzymałość na mróz – średnia.
GRUSZA KONFERENCJA
Odmiana angielska. Owoce średniej wielkości, symetryczne, skórka gładka, bez połysku, zielona, po dojrzeniu zmienia się na zielono-żółtą. charakterystyczne, złotawo-brązowe ordzawienie występuje silnie od strony kielicha i dochodzi prawie do połowy owocu, miąższ delikatny, bardzo słodki, soczysty, nieco aromatyczny. Dojrzałość zbiorcza - druga połowa września. Wzrost średni. Korona stożkowa o wzniesionych, sztywnych konarach, tworzących ostre kąty z przewodnikiem, boczne gałązki ułożone przeważnie poziomo lub zwisające.Podatność na choroby: parch – mała, zaraza ogniowa – duża. Wytrzymałość na mróz - średnia.
GRUSZA FAWORYTKA
Odmiana amerykańska. Owoce średniej wielkości lub duże, szerokojajowate, symetryczne, skórka gruba, zielonkawo-żółta, gładka, nieco błyszcząca, pokryta rozmyto-paskowanym, jasnoczerwonym rumieńcem obejmującym prawie połowę owocu, przetchlinki drobne, zielone, miąższ drobnoziarnisty, soczysty. Dojrzałość zbiorcza - druga połowa sierpnia. Wzrost silny, korona szerokostożkowa, luźna, niesymetryczna ze zwisającymi, łukowato wygiętymi konarami. Podatność na choroby: parch – średnia, zaraza ogniowa – duża. Wytrzymałość na mróz - średnia.
CZEREŚNIA LAPINS
Deserowa i przetwórcza odmiana kanadyjska. Owoce duże, nerkowate, spłaszczone na wierzchołku. Skórka początkowo pomarańczowoczerwona, później żywoczerwona, błyszcząca. Miąższ jasnoczerwony, soczysty, bardzo smaczny. Owoce średnio podatne na pękanie. Dojrzałość zbiorcza - początek lipca, zależnie od warunków klimatycznych. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie, corocznie. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, tworzy zwartą koronę o konarach wzniesionych pionowo do góry. Podatność na choroby - średnia. Wytrzymałość na mróz - średnia do małej.
CZEREŚNIA BUTTNERA
Stara odmiana niemiecka od dziesiątków lat uprawiana w Europie oraz w Polsce, zwłaszcza w starych sadach. Wyhodowana została i opisana w roku 1797. Rośnie silnie lub bardzo silnie. Koronę tworzy szeroko-stożkowatą, z biegiem lat rozłożystą, ze zwisającymi lekko na końcach gałęziami. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje bardzo obficie, dużymi kiściami i w dobrych warunkach corocznie. Owoce duże lub bardzo duże, szerokosercowate i krótkie. Skórka jest jasnożółta i lśniąca. Zdobi ją jasnoczerwony rumieniec, który w pełni dojrzałości przybiera odcień ciemnobrązowo-czerwony i pokrywa prawie cały owoc. Na rumieńcu zaznaczają się wyraźne ciemniejsze cętki i plamki. Miąższ jasnożółty, zaczerwieniony przy pestce, ścisły, soczysty, chrząstkowaty, słodki, aromatyczny i smaczny. Dość dobrze odchodzi od pestki. Sok jest bezbarwny. Owoce są gotowe do zbioru w drugiej dekadzie lipca lub w połowie lipca. Oodporna na mróz i choroby. Na raka bakteryjnego prawie nie cierpi. Kwiaty i pąki są rzadko uszkadzane przez przymrozki wiosenne.
WIŚNIA ŁUTÓWKA
Miejsce wyhodowania i pochodzenia nieznane. Owoce duże, szerokosercowate. Skórka ciemnowiśniowobrązowa. Miąższ dość ścisły, ciemnoczerwony. Sok ciemnoczerwony. Dojrzałość zbiorcza - koniec lipca lub początek sierpnia, zależnie od warunków klimatycznych. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, najczęściej już w drugim roku po posadzeniu, plonuje bardzo obficie i regularnie. Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo. Tworzy luźną, kulistą koronę ze zwisającymi pędami. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się, dlatego wskazane jest silne cięcie. Na drobną plamistość liści drzew pestkowych - bardzo wrażliwa, na moniliozę – średnio podatna, a na raka bakteryjnego – mało wrażliwa. Wytrzymałość na mróz - duża
WIŚNIA SZKLANKA
Wiśnia Szklanka jest jedną ze starszych, bardzo smacznych odmian wiśni. Drzewo to rośnie średnio silnie lub słabo. Jest odporna na pękanie podczas opadów deszczu. Tworzy gęstą, odwrotnie stożkowaną koronę o grubych gałęziach. Wcześnie rozpoczyna owocowanie. Zbiór owoców odbywa się w lipcu. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Posiada owoce średniej wielkości. Plony wydaje obficie i corocznie. Sok jest bezbarwny, a skórka owocu posiada jasne zabarwienie. Uprawa nie jest bardzo wymagająca. Preferuje stanowiska słoneczne oraz półcieniste. Gleba natomiast musi być przepuszczalna, żyzna, głęboka, o wysokiej zawartości wapnia. Wiśnia ta źle natomiast znosi gleby zwięzłe, nadmiernie wilgotne oraz zimne. Lepiej rośnie na glebach lżejszych, mniej zasobnych w wodę. Odmiana ta jest mrozoodporna. Świetnie nadaje się do tworzenia różnych przetworów - kompotów, dżemów, nalewek, soków, jak i do bezpośredniego skonsumowania.
Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.