Schron dla nietoperzy
Nietoperze są żyworodnymi ssakami. Na całym świecie występuje ok. 1360 gatunków nietoperzy, co stanowi ok. 20% gatunków wszystkich żyjących współcześnie ssaków. Przyjmuje się, że obok pszczół, grzybów, planktonu i naczelnych są najbardziej istotnymi gatunkami dla świata. Wszystkie gatunki, które występują w Polsce, a jest ich co najmniej 28, znajdują się pod ochroną prawną.
Większość gatunków nietoperzy żywi się owadami, ale są również gatunki mięsożerne, roślinożerne i owocożerne. Trzy gatunki nietoperzy z Ameryki Południowej odżywiają się krwią ptaków i ssaków. Nietoperze nie budują gniazd ani innych schronień, lecz korzystają z już istniejących kryjówek, przy czym wybierają przede wszystkim miejsca ciepłe i zaciszne. Kryjówkami zajmowanymi przez kolonie rozrodcze są najczęściej strychy lub inne zakamarki budynków oraz dziuple drzew.
W związku z coraz mniejszą liczbą naturalnych schronień dla nietoperzy zaczęto wieszać dla nich specjalne budki, które nazywa się schronami. Są to najczęściej drewniane skrzynki ze szczeliną wlotową z dołu. Montowana jest na drzewie (skrzynki nadrzewne) lub ścianie (naścienne). Może służyć jako kryjówka tzw. przejściowa (w okresie przelotów miedzy kryjówkami zimowymi i letnimi), albo miejsce odpoczynku, albo jako miejsce rozrodu. Nawet optymalnie zlokalizowany schron dla nietoperzy nie zostanie zajęty, jeśli będzie posiadał szczeliny w ściankach bocznych. Wady te są szczególnie często spotykane przy niewłaściwie skonstruowanych budkach drewnianych, gdzie w jednej płaszczyźnie łączone są deski bez zastosowania metody tzw. „obcego pióra” oraz w przypadku zbijania schronów gwoźdźmi lub co gorsza zszywkami stolarskimi. Schrony powinny być skręcane nierdzewnymi wkrętami, a poszczególne deski powinny tworzyć jedną płaszczyznę i być łączone na tzw. „obce pióro”. Do montażu na drzewach zalecane są głównie 3 typy budek: typ Stratmann, typ Issel oraz typ Angielski.
Pamiętajmy, że jeśli chcemy by w naszym otoczeniu pojawiły się nietoperze warto pozostawiać stare, dziuplaste drzewa, a w budynkach polubić szczeliny, którymi będą one mogły dostać się pod dach, na strych lub do piwnicy. Takie schronienia są dla nich najlepsze! Część z nich jest tak mała, że potrafi schronić się nawet za naściennymi obrazami lub pod dachówkami. Nietoperze warto mieć w bliskim sąsiedztwie naszych domostw! Jeden nietoperz w ciągu nocy jest w stanie upolować wiele komarów i innych owadów za których obecnością nie przepadamy!
Pod dachem siedziby Fundacji, na Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku, latem 2023 r. zamieszkała kolonia lęgowa ok. 300 nietoperzy. Wystarczyło pozostawić na dachu stare, drewniane wiatrownice z licznymi szczelinami! Odchody nietoperzy do jeden z najlepszych nawozów ogrodniczych!
Przeczytajcie koniecznie ten interesujący artykuł o tym ile tak naprawdę komarów zjadają nietoperze: klik!
Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.