Zioła dla każdego
Wieloletnie zioła są łatwe w uprawie i w wielu przypadkach posiadają duże walory estetyczne. Raz posadzone w ogrodzie, zdobią go przez wiele lat i są bardzo ważnym dodatkiem do przygotowywanych przez nas potraw. Wybierając zioła do swojego ogrodu pamiętajcie o tym, że część z nich lubi się szybko rozrastać. Każdy z gatunków ma inne wymagania siedliskowe! Wbrew obiegowej opinii nie wszystkie z nich muszą rosnąć w pełnym słońcu. Poznaj kilka z nich.
Lubczyk
Korzeń i olejek lubczykowy stosuje się do produkcji kostek bulionowych i popularnych przypraw (niem. Maggi-Würze). Łodygi można przygotowywać jak szparagi lub jak łodygi selera naciowego (surówki, soki warzywne). Rozdrobnione nasiona można dodawać do chleba i innych wypieków. Świeżymi, suszonymi lub mrożonymi liśćmi można doprawiać zupy, sosy i sałatki. Pamiętajcie jednak, że ma on bardzo intensywny smak i zagłusza inne smaki.
Mięta
Smak herbaty miętowej zna z pewnością każdy z nas. Świeże liście mięty świetnie nadają się też do koktajli i napojów chłodzących. Można dodawać ją do past serowych oraz sałatek owocowych i warzywnych, do groszku z marchewką, a nawet do kakao! Można wzbogacić nią smak kisieli i galaretek. Oprócz mięty pieprzowej możemy uprawiać i stosować w kuchni również inne gatunki, np. miętę kędzierzawą, okrągłolistną, zieloną, która zawiera zdecydowanie mniej mentolu (nie powoduje uczucia chłodu). Wrzucając kilka listków mięty do garnka z gotującymi się starymi ziemniakami – poprawimy ich smak. Jeśli chcemy, by mleko nie zważyło się zbyt szybko – możemy dodać do niego kilka listków mięty.
Melisa
Herbata z melisy jest bardzo smaczna i z powodzeniem może zastąpić herbatę z cytryną. Melisą możemy doprawiać zupy owocowe, sosy ziołowe i majonezowe, sałaty, ryż, marynaty, octy, grzyby i jaja. Liście melisy są bardzo delikatne, dlatego powinniśmy obchodzić się z nimi z należytą ostrożnością. Można je rwać w palcach, lub siekać ceramicznym nożem. Zgniecione tracą bowiem wiele olejków eterycznych i tym samym smaku.

Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.



