Zioła dla każdego
Wieloletnie zioła są łatwe w uprawie i w wielu przypadkach posiadają duże walory estetyczne. Raz posadzone w ogrodzie, zdobią go przez wiele lat i są bardzo ważnym dodatkiem do przygotowywanych przez nas potraw. Wybierając zioła do swojego ogrodu pamiętajcie o tym, że część z nich lubi się szybko rozrastać. Każdy z gatunków ma inne wymagania siedliskowe! Wbrew obiegowej opinii nie wszystkie z nich muszą rosnąć w pełnym słońcu. Poznaj kilka z nich.
Lubczyk
Korzeń i olejek lubczykowy stosuje się do produkcji kostek bulionowych i popularnych przypraw (niem. Maggi-Würze). Łodygi można przygotowywać jak szparagi lub jak łodygi selera naciowego (surówki, soki warzywne). Rozdrobnione nasiona można dodawać do chleba i innych wypieków. Świeżymi, suszonymi lub mrożonymi liśćmi można doprawiać zupy, sosy i sałatki. Pamiętajcie jednak, że ma on bardzo intensywny smak i zagłusza inne smaki.
Mięta
Smak herbaty miętowej zna z pewnością każdy z nas. Świeże liście mięty świetnie nadają się też do koktajli i napojów chłodzących. Można dodawać ją do past serowych oraz sałatek owocowych i warzywnych, do groszku z marchewką, a nawet do kakao! Można wzbogacić nią smak kisieli i galaretek. Oprócz mięty pieprzowej możemy uprawiać i stosować w kuchni również inne gatunki, np. miętę kędzierzawą, okrągłolistną, zieloną, która zawiera zdecydowanie mniej mentolu (nie powoduje uczucia chłodu). Wrzucając kilka listków mięty do garnka z gotującymi się starymi ziemniakami – poprawimy ich smak. Jeśli chcemy, by mleko nie zważyło się zbyt szybko – możemy dodać do niego kilka listków mięty.
Melisa
Herbata z melisy jest bardzo smaczna i z powodzeniem może zastąpić herbatę z cytryną. Melisą możemy doprawiać zupy owocowe, sosy ziołowe i majonezowe, sałaty, ryż, marynaty, octy, grzyby i jaja. Liście melisy są bardzo delikatne, dlatego powinniśmy obchodzić się z nimi z należytą ostrożnością. Można je rwać w palcach, lub siekać ceramicznym nożem. Zgniecione tracą bowiem wiele olejków eterycznych i tym samym smaku.
Szałwia lekarska
Szałwię najczęściej wykorzystujemy jako lek ziołowy lub herbatę, ale świetnie sprawdza się ona też w kuchni. Nadaje się idealnie jako dodatek do zapiekanek, omletów, past serowych, surówek i sałatek, a jej świeże listki można dodawać do kiszenia ogórków! Można je kłaść również pomiędzy kawałki warzyw przygotowując szaszłyki.
Hyzop lekarski
Używa się go najczęściej do zaostrzenia smaku mdłych potraw. Jest świetnym dodatkiem do zupy ziemniaczanej, fasolowej, a także do serów, twarogów, pizzy, placków ziemniaczanych, frytek, ziemniaków i warzywnych pasztetów. Posiekane lub sproszkowane ziele idealnie komponuje się ze smakiem surówek i sałat oraz do wszelkich ciężkostrawnych potraw z fasoli, grochu i kapusty. Warto wzbogacać nim smak sosów, majonezów i dodawać do sałatek jarzynowych. Jest silnie aromatyczny (goryczkowaty smak i balsamiczno-korzenny aromat), więc wystarczy kilka listków!
Macierzanka piaskowa
Macierzanka piaskowa nazywana jest niekiedy dzikim tymiankiem. Jest piękną i popularną rośliną ozdobną, która od lat wykorzystywana jest w kuchni i medycynie. Zioło z powodzeniem można wykorzystywać do przyprawiania potraw z warzyw, a także sałatek, sosów i wyrobów cukierniczych. Herbata z macierzanki świetnie wpływa na przewód pokarmowy oraz układ oddechowy, dlatego warto pić ją regularnie. Macierzanka pobudza wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając trawienie.
Ozdobna rabata ziołowa
ilustracja poglądowa
Jeśli chcielibyście mieć rabatę ziołową w swoim ogrodzie, a nie macie pomysłu jak zestawić na niej ze sobą rośliny – mamy dla was propozycję! Zobaczcie jak może wyglądać taka rabata (proj. M. Antolak, rys. J. Mamcarz).
-
Bylica draganek, estragon zwyczajny (Artemisia dracunculus) (eng. tarragon, estragon)
-
Bez czarny ‘Obelisk’ (Sambucus nigra) (eng. elder)
-
Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) (eng. lovage)
-
Mięta kosmata (Mentha x villona) (eng. mint)
-
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) (eng. lavender)
-
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) (eng. hyssop)
-
Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris) (eng. common thyme)
-
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) (eng. eastern purple coneflower)
-
Melisa lekarska (Melissa officinalis) (eng. lemon balm)
-
Czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum) (eng. chives)
-
Szałwia lekarska (Salvia officinalis) (eng. common sage)
Na rabacie warto pozostawić trochę wolnego miejsca, które będzie można corocznie obsadzać innymi gatunkami ziół jednorocznych!
Stwórz z nami coś wyjątkowego!
Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.