top of page

Jadalny krajobraz 
Ogród społeczny w Gietrzwałdzie

W ramach projektu Jadalny krajobraz (Edible Landscape), zrealizowanego w ramach Funduszu Aktywni Obywatele, w gminach Gietrzwałd, Stawiguda i Purda, wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami stworzyliśmy wiejskie, ekologiczne “ogrody społeczne”.

Są to niewielkie przestrzenie, w których posadziliśmy drzewa i krzewy owocowe, wieloletnie warzywa i zioła. Powstały one na plażach, placach wiejskich i przy szkołach. Poza prośrodowiskowym wymiarem, są one miejscami integracji nowych oraz dotychczasowych mieszkańców i mieszkanek. Osoby mieszkające tu od lat i te, które sprowadziły się w te piękne okolice niedawno, zaprosiliśmy na warsztaty, wykłady i wystawy o ogrodach społecznych, roślinach jadalnych oraz funkcjonowaniu takich ogrodów na całym świecie.

Gietrzwald

Propozycję projektu ogrodu w Gietrzwałdzie przygotowała w ramach pracy inżynierskiej Małgorzata Tercjak. Praca powstała w Katedrze Architektury Krajobrazu (UWM Olsztyn) pod kierunkiem Mariusza Antolaka.

Owocowe Muzeum. Brzmi intrygująco? Skąd taka nazwa? Teren Ogrodów Gietrzwałdzkich wzbogaciliśmy o stare odmiany drzew owocowych. Koncepcję można podzielić na dwie części: zagospodarowanie wzdłuż istniejących ścieżek w górnej części terenu (przy parkingu) oraz zagospodarowanie terenu przy istniejących altanach z paleniskami. W górnej części terenu elementem dominującym jest meandrująca aleja biegnąca wzdłuż istniejących (mocno zarośniętych) ścieżek - pełni ona funkcję dydaktyczną. Wykonaliśmy ją ze starych odmian grusz, jabłoni, śliw i czereśni. Zrealizowaliśmy również rabaty z roślin jadalnych i ozdobnych, korespondujące z istniejącymi nasadzeniami. Stworzyliśmy też "Malinowy Labirynt". W dolnej części - przy altanach - powstały przestrzenie do uprawy ziół, których można używać jako dodatków do przygotowywanych w paleniskach dań.

Zrealizowaliśmy też nasadzenia z krzewów owocowych, takich jak jagoda kamczacka czy pigwowiec japoński. Przy roślinach umieściliśmy tabliczki z kodami QR - przekierowujących zainteresowanych na naszą stronę internetową.

Szklarnia

Stwórz z nami coś wyjątkowego!

​Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.

ikona1
ikona2
ikona3
ikona4

Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤

bottom of page