top of page

Jadalny Krajobraz 
Ogród Społeczny w Gietrzwałdzie

W ramach projektu #JadalnyKrajobraz (#EdibleLandscape), realizowanego w ramach Fundusz Aktywni Obywatele, w gminach Gietrzwałd, Stawiguda i Purda, wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami stworzymy wiejskie, ekologiczne “ogrody społeczne”.

Będą to niewielkie przestrzenie, w których posadzimy drzewa i krzewy owocowe, wieloletnie warzywa i zioła. Powstaną one na plażach, placach wiejskich i przy szkołach. Poza prośrodowiskowym wymiarem, będą one miejscami integracji nowych oraz dotychczasowych mieszkańców i mieszkanek. Osoby mieszkające tu od lat i te, które sprowadziły się w te piękne okolice niedawno, zaprosimy na warsztaty, wykłady i wystawy o ogrodach społecznych i permakulturowych, roślinach jadalnych oraz funkcjonowaniu takich ogrodów na całym świecie.

Stay tuned!

Gietrzwald

Propozycję projektu ogrodu w Gietrzwałdzie przygotowała w ramach pracy inżynierskiej Małgorzata Tercjak. Praca powstała na Architekturze Krajobrazu UWM pod kierunkiem naszego Mariusza Antolaka.

Owocowe Muzeum. Brzmi intrygująco? Skąd taka nazwa? Teren Ogrodów Gietrzwałdzkich chcielibyśmy wzbogacić o stare odmiany drzew owocowych. Koncepcję można podzielić na dwie części: zagospodarowanie wzdłuż istniejących ścieżek w górnej części terenu (przy parkingu) oraz zagospodarowanie terenu przy istniejących altanach z paleniskami. W górnej części terenu elementem dominującym ma być aleja biegnąca wzdłuż istniejących (mocno zarośniętych) ścieżek - będzie pełniła funkcję dydaktyczną. Wykonamy ją ze starych odmian grusz, jabłoni, śliw i czereśni. Zaplanowane zostały również rabaty z roślin jadalnych i ozdobnych, korespondujące z istniejącymi nasadzeniami. Będzie też Malinowy Labirynt. W dolnej części - przy altanach - powstaną przestrzenie do uprawy ziół, których będzie można używać jako dodatków do przygotowywanych w paleniskach dań.

Planujemy też nasadzenia z krzewów owocowych, takich jak jagoda kamczacka czy pigwowiec japoński. Przy roślinach umieścimy tabliczki z kodami QR - przekierują zainteresowanych na naszą stronę internetową.

Szklarnia

Stwórz z nami coś wyjątkowego!

​Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.

ikona1
ikona2
ikona3
ikona4

Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤

bottom of page