top of page

Jadalny Krajobraz 
Islandia

Głównym celem naszej islandzkiej wizyty była wizytacja ogrodów społecznych. Trzeba przyznać, że jest ich dużo i prezentują się bardzo dobrze. Warzywa rosną tu bardzo dobrze, a prym w nasadzeniach wiodą rośliny kapustne, ziemniaki i rabarbary! Dziś zaprezentujemy dwa z ogrodów założonych w Reykjaviku. Pierwszy zlokalizowany jest przy zabudowie wielorodzinnej pomiędzy ul. Álfheimar, a ogrodem botanicznym. Drugi z nich – Matjurtargarðar – usytuowano przy parku miejskim Fossvogsdalur.

Kontynuujemy naszą podróż po islandzkich ogrodach społecznych. Dziś czas na prezentację obiektu zlokalizowanego przy ul. Jaðarsel oraz ogrodu przyprzedszkolnego Leikskólinn Reynisholt Gvendargeisla. Byliśmy zachwyceni tymi miejscami i tym, że dzieci mają prawo współdecydowania o nasadzeniach roślinnych! Dziękujemy Monice Kałuckiej za oprowadzenie po ogrodzie!

Jednym z celów naszej podróży był jeden z bardziej interesujących ogrodów społecznych w północnej części Europy. Został on założony na zboczu wulkanu na wyspie Heimaey, położonej na archipelagu Vestmannaeyjar. Jedno z najbardziej urzekających miejsc, jakie widzieliśmy w Islandii. Cała wyspa jest niesamowita! Z resztą spójrzcie sami!

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy na Islandii, jest Skriðuklaustur w dolinie Fljótsdalur z ruinami XVI-wiecznego klasztoru oraz muzeum. Naszą uwagę zwrócił niewielki ogród pokazowy, w którym uprawiane są rośliny jadalne i lecznicze wykorzystywane od wielu lat w tym kraju. ❣

Rośliny jadalne możemy spotkać w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach środowiskowych. 🌱 Okolice wulkanu Hverfjall, Islandia.

Jadalną rośliną, która odgrywa szczególną rolę w islandzkiej florze, jest rabarbar. 😋 Ma tu idealne warunki do wzrostu i sadzony jest niemal wszędzie! Laufás Museum and Heritage Site.