top of page

Ogrody społeczne
 

Chcielibyśmy pokazać Wam różne sposoby produkcji żywności i edukacji w tym zakresie w różnych zakątkach świata. Pokażemy Wam różne typy ogrodów społecznych i udowodnimy, że nie ma złego miejsca do produkcji żywności! Podróże zawsze nas inspirują i umożliwiają wyszukiwanie ciekawych miejsc i inicjatyw związanych z produkcją żywności w krajobrazie - tak było i tym razem! 

Szkocja ogrod.jpg

W Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Edynburgu wydzielono grządki społeczne (community plots). Opiekują się nimi młodzi ludzie z różnych grup społecznych, zagrożeni wykluczeniem społecznym, wkraczający w dorosłe życie. Pod opieką pracowników ogrodu co tydzień uczą się tu uprawy warzyw. Działanie realizowane jest w ramach projektu Teens+ (Transitional Education, Extra Needs Support).

Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu 

Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu jest miejscem niezwykłym nie tylko pod względem botanicznym, lecz także pod względem edukacji ogrodniczej. Wstęp do ogrodu jest darmowy. Po ogrodzie oprowadzają jego pracownicy, od których możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z zakresu ogrodnictwa i produkcji żywności. Dużą część ogrodu zajmuje część edukacyjna, w której różne grupy mogą poznawać tajniki ogrodnictwa. Realizowane są tu liczne projekty edukacyjne, m. in.:

🌿 Student Plots: studenci pierwszego roku ogrodnictwa przez cały rok akademicki projektują i opiekują się swoimi grządkami, zgłębiając wiedzę praktyczną. Każdego roku wykonują zadania dotyczące różnych działów, takich jak na przykład smak i kolor czy rośliny lecznicze. 

🌿 School Gardening Project: w ogrodzie wydzielono grządki, którymi opiekują się dzieci z lokalnych szkół. 

W dużym mieście każdy skrawek zieleni jest na wagę złota! Dziedzińce pomiędzy zabudowaniami wielorodzinnymi w Edynburgu są wielokrotnie wykorzystywane do tworzenia ogrodów sąsiedzkich, w których dużą część przestrzeni przeznacza się pod uprawę warzyw. Spójrzcie na jeden z takich ogrodów zrealizowanych na jednym z podwórek. 

Edynburg - Ogród Sąsiedzki Albion Rd

Sunshine on Leith Community Garden w Edynburgu to miejsce, które spodobało się nam w Szkocji najbardziej! Jest to magicznie zaaranżowana przestrzeń dziedzińca znajdującego się w centrum miasta. Tajemniczy ogród, do którego przedziera się z miejskiej dżungli przez wąską furtkę.


Ogród podzielony jest na strefy prywatne i publiczne. Każdy użytkownik dysponuje swoją skrzynią do uprawy roślin. Sam decyduje o tym, co będzie uprawiał. Większość stawia jednak na uprawę warzyw. W części wspólnej, okalającej skrzynie, rośnie wiele drzew i krzewów owocowych oraz zioła. Do dyspozycji użytkowników są altana na narzędzia, stoły piknikowe, kompostownik i niewielki plac zabaw. Większość prac porządkowych realizowanych jest wspólnie podczas ustalonych dni. Niebawem opowiemy o tym miejscu więcej. Po ogrodzie oprowadziła nas cudowna Marta Mózg! 

Edynburg - Sunshine on Leith
Community Garden

Sunshine on Leith Community Garden w Edynburgu. Dzień po naszym wylocie z Edynburga w ogrodzie społecznym odbywał się tzw. dzień naprawiania. Społeczność odpowiedzialna za to miejsce wspólnie wymieniała skrzynie, które tego wymagały. Użytkownicy tego ogrodu wpłacają rocznie ok. 20 funtów do wspólnej puli, które są wykorzystywane na tego typu działania. 

Ludzie korzystają z tego typu miejsc nie tylko w celach produkcji żywności. Dla wielu z nich ważniejsze są wspólne spotkania. Jest to bardzo dobra okazja do poznania sąsiadów i nawiązania przyjaźni. Liczba użytkowników ogrodu jest ograniczona, a czas oczekiwania na własną skrzynię to czasami kilkanaście lat!

Zdjęcia: Katarzyna Grabowska.