top of page

Jadalny krajobraz 
Leśna Polana Edukacyjna "Stacja Permakultura"

13 maja na naszej Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku powitaliśmy kolejnych gości! Odbył się nasz tradycyjny spacer poznawczy i nowość w postaci wymiennika roślinnego. Powymienialiśmy się roślinami, porozmawialiśmy ekologicznym ogrodnictwie i o projekcie Jadalny krajobraz. Goście Fundacji mieli okazję zapoznać się z planszami edukacyjnymi dotyczącymi niekonwencjonalnych dań z liści, kwiatów i pędów roślin.

Jak już zapewne wiecie, bardzo lubimy się z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych! W związku z tym nie mogło ich zabraknąć i w tym roku na naszej Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku. 27 maja był bardzo intensywny i wesoły! Tym samym członkowie stowarzyszenia stali się częścią naszego projektu Jadalny krajobraz i w ramach spotkania mieli okazję posmakować jak smakuje łąka, las i ogród. Zorganizowaliśmy spacer poznawczy, w ramach którego rozmawialiśmy o ekologicznym ogrodnictwie, ściółkowaniu, budowaniu gleby, gnojówkach. Rozpoznawaliśmy i smakowaliśmy jasnoty, świerki, sosny i wiele innych nietypowych roślin. Mówiliśmy dużo o szkodnikach ogrodowych i szukaliśmy sposobów na „walkę” z nimi. Mówiliśmy też o gatunkach inwazyjnych. Na deser posmakowaliśmy sosnersów! c.d.n.
 



Spacer poznawczy po Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku był długi. W drodze do ogrodu kuchennego napotkaliśmy tyle roślin, że okazało się, że uprawa warzyw i owoców w warzywniku nie jest praktycznie konieczna ;)

W ogrodzie użytkowym kontynuowaliśmy pogawędki na temat szkodników. Rozmawialiśmy głównie o mszycach i inwazyjnych gatunkach ślimaków. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, dlaczego czasami warto pozwolić warzywom zakwitnąć i zobaczyli jak można wykorzystywać na grządkach skoszoną trawę. Na planszach edukacyjnych zapoznali się z przepisami na smaczne dania z kwiatów i chwastów. 

 

Oprócz spaceru poznawczego po ogrodach ozdobnych, leśnych i użytkowych, udało nam się przeprowadzić sporo zajęć skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Pokazaliśmy i wyjaśniliśmy zasady gry naszych ulubieńców: kubba i krokieta. Sylwia, Karolina i Paulina przygotowały i poprowadziły wiele bardzo ciekawych zajęć. Bardzo pracowity dzień miał także nasz recepcjonista Nero, który zdał egzamin z dogoterapii z wyróżnieniem! Po długiej wędrówce po naszych permakulturowych trawnikach przyszedł czas na pyszną pizzę.

Jako, że wizyta naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia wypadła dzień po Dniu Matki, wspólnie z dziećmi postanowiliśmy przygotować mamom małe roślinne niespodzianki w postaci tytoniu!

Tytoń ozdobny, bo o nim mowa, jest piękną rośliną ozdobną, która pachnie niezwykle intensywnie w godzinach wieczornych i nadaje się do uprawy zarówno na balkonach, jak i w ogrodach. My uprawiamy go głównie w ogrodzie warzywnym, gdzie umila nam wieczorne spacery!

Dzieci przygotowały samodzielnie sadzonki tych cudownych roślin i wręczyły je mamom! Niech rosną i pachną pięknie.

Szklarnia

Stwórz z nami coś wyjątkowego!

​Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.

ikona1
ikona2
ikona3
ikona4

Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤

bottom of page