top of page

Jadalny Krajobraz 
Ogród Społeczny Sząbruk - Leśna Polana

13 maja na naszej Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku powitaliśmy kolejnych gości! Odbył się nasz tradycyjny spacer poznawczy i nowość w postaci wymiennika roślinnego. Powymienialiśmy się roślinami, porozmawialiśmy ekologicznym ogrodnictwie i o projekcie Jadalny krajobraz. Goście Fundacji mieli okazję zapoznać się z planszami edukacyjnymi dotyczącymi niekonwencjonalnych dań z liści, kwiatów i pędów roślin.

Jak już zapewne wiecie, bardzo lubimy się z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych! W związku z tym nie mogło ich zabraknąć i w tym roku na naszej Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku. 27 maja był bardzo intensywny i wesoły! Tym samym członkowie stowarzyszenia stali się częścią naszego projektu Jadalny krajobraz i w ramach spotkania mieli okazję posmakować jak smakuje łąka, las i ogród. Zorganizowaliśmy spacer poznawczy, w ramach którego rozmawialiśmy o ekologicznym ogrodnictwie, ściółkowaniu, budowaniu gleby, gnojówkach. Rozpoznawaliśmy i smakowaliśmy jasnoty, świerki, sosny i wiele innych nietypowych roślin. Mówiliśmy dużo o szkodnikach ogrodowych i szukaliśmy sposobów na „walkę” z nimi. Mówiliśmy też o gatunkach inwazyjnych. Na deser posmakowaliśmy sosnersów! c.d.n.
 

Kontynuujemy naszą relację z wizyty Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych w Sząbruku. The Du Photography narobił nam tyle zdjęć, że nie pomieściliśmy się z nimi w jednym poście (za co dziękujemy!).

Spacer poznawczy po Leśnej Polanie Edukacyjnej „Stacja Permakultura” w Sząbruku był długi. W drodze do ogrodu kuchennego napotkaliśmy tyle roślin, że okazało się, że uprawa warzyw i owoców w warzywniku nie jest praktycznie konieczna ;)

W ogrodzie użytkowym kontynuowaliśmy pogawędki na temat szkodników. Rozmawialiśmy głównie o mszycach i inwazyjnych gatunkach ślimaków. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, dlaczego czasami warto pozwolić warzywom zakwitnąć i zobaczyli jak można wykorzystywać na grządkach skoszoną trawę. Na planszach edukacyjnych zapoznali się z przepisami na smaczne dania z kwiatów i chwastów. Przy okazji dziękujemy producentom stelaży pod te tablice: Biżuteria Ogrodowa. Spisują się na medal!

Oczywiście nasz recepcjonista Nero, nie opuszczał nas ani na krok! c.d.n.

 

Continued reports on the visit of the Olsztyn Association of the Deaf to our garden. In addition to a exploratory walk through the ornamental, forest and utility gardens, we managed to conduct quite a few activities that were aimed at both children and adults. We showed and explained the rules of the game of our favorites: kubb and croquet. Sylwia, Karolina and Paulina prepared and led a lot of very interesting activities. A very busy day was also had by our receptionist Nero, who passed the dog therapy exam with honors! After a long scramble on our permaculture lawns, it was time for a delicious pizza from Pizzerri Beautiful Bridge.

By the way, thank you Miroslaw Arczak for supporting our meeting! tbc.

Jako, że wizyta naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia wypadła dzień po Dniu Matki, wspólnie z dziećmi postanowiliśmy przygotować mamom małe roślinne niespodzianki w postaci tytoniu!

Tytoń ozdobny, bo o nim mowa, jest piękną rośliną ozdobną, która pachnie niezwykle intensywnie w godzinach wieczornych i nadaje się do uprawy zarówno na balkonach, jak i w ogrodach. My uprawiamy go głównie w ogrodzie warzywnym, gdzie umila nam wieczorne spacery!

Dzieci przygotowały samodzielnie sadzonki tych cudownych roślin i wręczyły je mamom! Niech rosną i pachną pięknie.

Szklarnia

Stwórz z nami coś wyjątkowego!

​Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.

ikona1
ikona2
ikona3
ikona4

Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤

bottom of page