top of page

Jadalny Krajobraz 
Norwegia

Czerwiec 2023 był dla nas niezwykle inspirujący i pracowity. W dużej mierze spędziliśmy go w północnej Norwegii. W ramach wyjazdu studialnego udało się nam zrealizować wiele ciekawych aktywności i zobaczyć wiele przepięknych krajobrazów. 

13 czerwca 2023 r. wspólnie z Knutem Berntsenem
odwiedziliśmy Kjerringoy Skole. Po grach integracyjnych poprowadzonych przez Knuta opowiedzieliśmy uczniom i nauczycielom o fundacji i o naszym projekcie Jadalny krajobraz. Zaprezentowaliśmy plansze z wystawy „School garden – in harmony with nature”, na których pokazaliśmy zrealizowane przez nas ogrody przyszkolne z Polski, Kenii i Republiki Zielonego Przylądka. Następnie wyruszyliśmy w teren, gdzie porozmawialiśmy o ekologicznym ogrodnictwie. Zrobiliśmy wspólnie gnojówkę roślinną z chwastów, popieliliśmy rabaty i przygotowaliśmy teren pod nowe nasadzenia przy użyciu kartonów i skoszonej trawy. Uczniowie szkoły pochwalili się sadzonkami roślin, które przygotowali samodzielnie. Pieniądze, które uzyskają z ich sprzedaży podczas lokalnego festynu planują wykorzystać na wspólne wyjście integracyjne. Następnie uczniowie całej szkoły wzięli udział w grach ruchowych i integracyjnych! To był bardzo miły dzień! Tusen takk Knut!

Kontynuujemy naszą relację z pobytu studialnego w Norwegii. Kolejną z aktywności, w której wzięliśmy udział było seminarium dotyczące ogrodów przyszkolnych, skierowane do norweskich nauczycieli i edukatorów, połączone z wizytacją gospodarstwa ogrodniczego Bodin 4H-gård. Zaprezentowaliśmy wykład i wystawę fotografii pn.: „School garden – in harmony with nature”. Po wszystkich prezentacjach odbył się spacer poznawczy po gospodarstwie ogrodniczym, gdzie właściciele opowiedzieli o technikach uprawowych stosowanych w północnej części Norwegii. Udało się nam zaobserwować sposoby ściółkowania wełną owczą. Dzięki Na Wypasie już niedługo i w naszym przyfundacyjnym ogrodzie będziemy eksperymentowali z takim ściółkowaniem, które jest podobno skuteczną formą ochrony roślin przed ślimakami. Próbowaliście?
 

W ramach naszego pobytu w Norwegii udało się nam odwiedzić również liczne ogrody społeczne. 14 czerwca 2023 r. odwiedziliśmy ogrody założone nieopodal gospodarstwa ogrodniczego Bodin 4H-gård. Były to dość rozległe obiekty z uprawami zarówno w skrzyniach, jak i w gruncie. Wiele z grządek było wyściółkowanych różnego typu materią organiczną oraz okrytych agrotkaninami, chroniącymi przed chłodem. Uprawom warzyw towarzyszyły liczne nasadzenia krzewów owocowych, z dominującą porzeczką czerwoną i malinami. Trudno było wyjść z podziwu jak wiele roślin może być tu z powodzeniem uprawianych, biorąc pod uwagę, że ogrody te położone są za kołem podbiegunowym!

W okolicy Bodø na szczególną uwagę zasługują rozległe i bardzo różnorodne ogrody społeczne Vågøne. ❤️ W pierwszym z nich każdy z mieszkańców ma do dyspozycji swój teren do indywidualnej aranżacji. W drugim pracuje się razem na wspólny plon, którym następnie się dzieli. Spójrzcie na te wszystkie rośliny! 😍 Niezwykle popularne w nasadzeniach gruntowych są w tym rejonie rabarbary, lubczyki, szparagi, truskawki i porzeczki. 🍓 W szklarniach z powodzeniem owocują pomidory, papryki i ogórki. Prym wiodą jednak ziemniaki. I to im poświęcona była największa część dyskusji w ramach wizytacji ogrodów. 🥔

15 czerwca 2023 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w rozbudowie ogrodu szkolnego Vågøne w gminie Bodø. Uczniowie szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli od jakiegoś czasu uczą się ogrodnictwa w praktyce. 🏡 W ramach lekcji terenowych zbudowaliśmy kolejne 4 skrzynie i obsadziliśmy je warzywami. 🥕 Przygotowaliśmy też fragment nowego terenu pod nasadzenia w kolejnych latach. Popularną praktyką w Norwegii jest okrywanie gruntu agrotkaninami i pozostawianie ich jako okrywy zachwaszczonego gruntu. Pod taką okrywą chwasty giną stosunkowo szybko i teren po jednym sezonie okrycia nadaje się do nowych nasadzeń bez zbędnych prac agrotechnicznych i przekopywania. 🤩

Skrzynie wypełnialiśmy przemytymi przez deszcz morskimi wodorostami, które są tu chętnie wykorzystywane jako nawóz. W ruch poszły również przekompostowane zrębki, stare gazety i okoliczne chwasty, których użyliśmy do maskowania mat. Nie obyło się też bez gałęzi i kamieni, które pozyskaliśmy z okolicy i wykorzystaliśmy do przytrzymania mat. To był bardzo przyjemny dzień! ❤️ 

Oprócz zakładania nowych skrzyń do upraw w ogrodzie Vågøne, zaproponowaliśmy też krótkie warsztaty plastyczne. Ozdabialiśmy skrzynie specjalnie przyszykowanymi na tę okazję szablonami. Dzieci oznaczyły skrzynie obrysowując i wypełniając wzory ołówkami. Każda skrzynia otrzymała swój numer i opis mówiący o tym, jakie rośliny w nich posadzono. Była to dobra alternatywa dla osób, które nie za bardzo lubią kontakt z ziemią ;)

Bardzo miło wspominamy naszą wizytę w Neśnie. 17 czerwca 2023 r. w Helgeland Museum odbył się wernisaż wystawy Unn Tveraabak pn.: „Ugress” („Chwasty”), któremu towarzyszyło seminarium dotyczące foodscapingu, roślin jadalnych i chwastów. ❤️ Spotkaniu towarzyszył poczęstunek z dań przygotowanych z chwastów i występ lokalnych artystów. My przygotowaliśmy prezentację „How to make your landscape more edible?” i opowiedzieliśmy o działalności Fundacji. Po spotkaniu zostaliśmy zaproszeni do arboretum, gdzie kontynuowaliśmy dyskusję, a Unn oprowadziła nas po prowadzonym przez siebie arboretum, z pokaźną kolekcją drzew, krzewów i roślin zielnych. 🌳Mieliśmy też okazję degustować przepyszną zupę przygotowaną m. in. z pokrzywy i podagrycznika.

Szklarnia

Stwórz z nami coś wyjątkowego!

​Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.

ikona1
ikona2
ikona3
ikona4

Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤

bottom of page