top of page

Jadalny Krajobraz 
Ogród Społeczny w Stawigudzie

Relacja z wizyty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie. 28 kwietnia 2022 wspólnie z uczniami sadziliśmy warzywa i porządkowaliśmy grządki. Film: Zuzanna Szmidt. 

20 kwietnia 2023 po raz kolejny odwiedziliśmy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stawigudzie. Pierwsze lekcje spędziliśmy przy oddziale kształcącym klasy 1-3. Wspólnie z 3 klasami zajęliśmy się nasadzeniami w ogrodzie szkolnym. Każda z klas zajęła się swoją skrzynią. Najpierw oczyściliśmy je z chwastów, a potem w skrzyniach posadziliśmy zioła, warzywa i rośliny jagodowe. Każda z klas posadziła też swoje drzewo owocowe. To był bardzo intensywny i sympatyczny poranek, wypełniony ciekawymi rozmowami o przyrodzie! Już za parę tygodni będzie można skosztować pierwszych plonów!

20 kwietnia odwiedziliśmy również oddział kształcący klasy 4-8 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie. W ramach pierwszej lekcji stworzyliśmy sadzonki truskawek, których część trafiła na szkolne rabaty, a część została przekazana na licytację dla osoby w potrzebie. Podczas tworzenia sadzonek porozmawialiśmy o tym, jak ważne jest pomaganie innym i o tym, jaki ma na to sposób nasza Fundacja. Sadzonki na licytacji rozeszły się jak świeże bułeczki! To bardzo cieszy! 

Na kolejnej lekcji zabraliśmy się za tworzenie ogrodu przyszkolnego i ptasiej stołówki. Uczniowie zapoznali się z metodą uprawy roślin w podniesionych grządkach z nadstawek paletowych. Posadziliśmy drzewa, krzewy i pnącza owocowe. W skrzyniach pojawiły się jadalne rośliny zielne!  Na drzewach zawisły budki lęgowe dla ptaków w różnych rozmiarach oraz schrony dla nietoperzy. Specjalnością dla ptaków mają być morwy i świdośliwy! Niech rosną i karmią nas wszystkich!