top of page

Jadalny Krajobraz 
Ogród Społeczny w Unieszewie

Wiejska plaża w Unieszewie, Plaża Barwiny, a może Wiśniowa Plaża? Mówimy o tym samym obiekcie. Chcemy w tym roku trochę tu namieszać! W ramach projektu Jadalny krajobraz realizowanego przez Fundację “W krajobrazie” chcielibyśmy zrealizować wspólnie z mieszkańcami Gminy Gietrzwałd i Gminy Stawiguda jadalny “ogród społeczny” i podosadzać na plaży trochę roślin jadalnych.

Wstępną propozycję opracowała Małgorzata Tercjak pod kierunkiem Mariusza Antolaka, w ramach pracy inżynierskiej realizowanej na Architekturze Krajobrazu UWM. Elementy, składające się na zagospodarowanie przestrzenne, zlokalizowane zostały przy miejscu na palenisko przy parkingu. Jedną z propozycji jest szpaler z wiśni, zaplanowany wzdłuż istniejącej drogi gruntowej. Za nim, przy istniejących trzmielinach, może pojawić się rabata z malin. Wokół paleniska zaplanowane zostały nasadzenia z krzewów owocowych, oddzielające przestrzeń wokół paleniska od drogi gruntowej. W górnej części terenu znajduje się przestrzeń do uprawy warzyw w postaci skrzyń wykonanych z nadstawek paletowych. Są to trzy skrzynie ustawione obok siebie. Nasadzenia w skrzyniach różnią się tematyką, która zróżnicowana jest na: zioła i rośliny przyprawowe, truskawki oraz miętę. Przy skrzyniach może pojawić się tablica informacyjna, a za nimi znalazły się nasadzenia z aronii.

Autorka wizualizacji: Małgorzata Tercjak

Tak bardzo lubimy Unieszewo, że postanowiliśmy zrealizować w tej wsi aż dwa ogrody. Poza projektem plaży, chcemy też zrealizować jadalny “ogród społeczny” przy altanie w centrum wsi.

Wstępną propozycję opracowała Małgorzata Tercjak pod kierunkiem Mariusza Antolaka, w ramach pracy inżynierskiej realizowanej na Architekturze Krajobrazu UWM.

Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych, przestrzeń dla ptaków (wraz z lubianymi przez nie roślinami), grządka dyniowa czy wysokie rośliny ozdobne, takie jak malwy czy liliowce.

Autorka wizualizacji: Małgorzata Tercjak

22 maja ponownie zawitaliśmy do Unieszewa! 🌞 Pogoda znowu była bardziej przyjazna sadzanym roślinom niż nam, ale świetnie daliśmy radę. 🌿 Założyliśmy kolejny jadalny ogród społeczny w ramach projektu Jadalny krajobraz (Edible landscape) 🌱

Na plaży Barwiny posadziliśmy porzeczki, aronie, agresty, maliny, morwy, kaliny, jabłonie, grusze, czereśnie, jarzębiny. 🍎🍒 Założyliśmy tu też tradycyjnie kilka wyniesionych skrzyń do uprawy ziół, truskawek, poziomek i warzyw jednorocznych. 🍓Po ciężkiej pracy przyszedł czas na biesiadowanie przy ognisku! 🪕Aż się łza w oku kręci, że to już ostatni ogród zaplanowany do realizacji na ten rok w ramach tego grantu. 😢

Za dokumentację fotograficzną dziękujemy @unieszewo 📸

Szklarnia

Stwórz z nami coś wyjątkowego!

​Jesteśmy otwarci na współpracę - prowadzimy szeroki zakres działań, od tworzenia ogrodów przyszkolnych, przez wykłady, warsztaty, aż po kampanie edukacyjne. Zachęcamy do kontaktu jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i placówki oświatowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, firmy i otoczenie biznesu.

ikona1
ikona2
ikona3
ikona4

Sprawdź wszystkie nasze projekty i bądź na bieżąco, śledząc nasze media społecznościowe ❤

bottom of page